Jak wybrać tablet z HDMI? Jaki najlepszy? Czy warto?
Spis treści:
Nowoczesne i tanie tablety z wejściem USB i wyjściem HDMI realizują też wiele funkcji multimedialnych.
Polecane tablety
Wyświetlanie prezentacji firmowych, obrazowanie danych na wykresach czy po prostu prezentowanie fotografii z wyjazdu grupie znajomych. To wszystko można zrealizować z pomocą niewielkiego urządzenia podłączonego do dużego, panoramicznego telewizora.
Nowoczesny tablet skategoryzowany jako „with HDMI input” jest wszechstronnym rozwiązaniem, dzięki któremu możesz wyświetlić na swoim TV wysokiej jakości film w rozdzielczości Full HD. Nie potrzebujesz już żadnego dodatkowego odtwarzacza DVD.
Urządzenia z panelem dotykowym są również bardzo dobrym wyborem w przypadku prowadzenia biznesu w podróży. Pozwalają na swobodną obsługę poczty e-mail, pracę zdalną z arkuszami kalkulacyjnymi, a dzięki dodatkowym klawiaturom łatwe tworzenie dokumentów.
HDMI – co to jest?
Złącze HDMI to nowoczesny, multimedialny interfejs, który umożliwia niezawodną transmisję obrazu w wysokiej rozdzielczości wraz z nieskompresowanym sygnałem audio doskonałej jakości. Zaczęto go powszechnie stosować jesienią 2003 r. I jest on systematycznie rozwijany.
Standard High Definition Multimedia Interface umożliwia łączenie ze sobą wszelkiego rodzaju urządzeń audio-video, takich jak odtwarzacze Blu-ray oraz DVD, konsole do gier, a także amplitunery, głośniki, monitory czy telewizory. Korzysta z zaawansowanej technologii TMDS.
Rozwiązanie to pozwala na przesył dźwięku oraz obrazu najwyższej jakości na odległość nieprzekraczającą 15 metrów. Dłuższe dystanse wymagają zastosowania specjalnych repeaterów. Zazwyczaj jednak wystarczy, że możemy transmitować sygnał A/V na 3 do 5 m.
Ostatnie wersje standardu gwarantują transmisję strumienia video, którego rozdzielczość wynosi nawet 7680x4320 (tzw. jakość 8K UHD) z częstotliwością na poziomie 120 Hz. Zawdzięczamy to obsłudze nowoczesnej technologii Display Stream Compression.
Częstym problemem w transmitowaniu sygnału audio-wideo z tak dużą przepustowością są zakłócenia wynikające z fluktuacji zewnętrznych pól elektromagnetycznych. Rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnie zaprojektowanych filtrów w postaci pierścieni ferrytowych.
Warto pamiętać, iż standard HDMI zapewnia wsteczną kompatybilność. Możemy mieć zatem pewność, że podłączenie nowego tabletu do nieco starszego telewizora zakończy się sukcesem. Jednocześnie najnowsze TV będą doskonale współpracowały ze starym sprzętem.
Rodzaje złącz HDMI w tabletach
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, wykorzystujących różne rodzaje złącz HDMI. Nie zawsze są to pełnowymiarowe wtyki. Z jakimi odmianami możemy się obecnie spotykać?
- Standard – jest wyposażone w 19 pinów o doskonałych właściwościach elektrycznych. Zazwyczaj wykorzystuje się je do połączeń w telewizorach panoramicznych, jak i nowoczesnych monitorach komputerowych.
- Mini – dużo mniejsze rozmiarowo, również 19-pinowe złącze, które najczęściej występuje jako gniazdo do transmisji sygnału audio-video we wszelkiego rodzaju aparatach i kamerach cyfrowych.
- Micro – dziewiętnastopinowe wtyczki o zminiaturyzowanych wymiarach znajdują obecnie zastosowanie w najmniejszych urządzeniach, takich jak smartfony, tablety czy ultralekkie notebooki. Warto zaznaczyć, iż gniazdo jest mniejsze o połowę od złącza w rozmiarze Mini-HDMI.
Można również spotkać przewody wykorzystujące aż 29 pinów, jednakże są one mało popularne i niechętnie wykorzystywane przez producentów sprzętu multimedialnego.
Sprzęt mobilny często jest również wyposażony w złącza takie jak DisplayPort czy DVI, jednakże – ze względu na kompatybilność z innymi urządzeniami – lepiej wybrać HDMI. Zapewni on bezstratną transmisję dźwięku i obrazu wprost na telewizor w standardzie UHD.
Decydując się na tablet z systemem Android marki Samsung czy Lenovo spotkamy się z praktycznym, miniaturowym gniazdem w HDMI w wersji mini. Umożliwia ono podłączenie go do większości wyświetlaczy, a jednocześnie nie wpływa negatywnie na rozmiar obudowy.
Czy tablet bez HDMI można podłączyć do TV?
Nie każde urządzenie mobilne jest wyposażone w odpowiednie złącza kompatybilne z większością sprzętu audiowizualnego, jaki obecnie jest na rynku. Rodzi to pewne problemy, jeżeli jednak jesteśmy już posiadaczami takiego produktu, możemy sobie z nimi poradzić.
Jednym z ciekawszych przypadków są konstrukcje, w których zaimplementowano standard MHL. Jest to po prostu port microUSB, do którego podłączamy specjalnie zaprojektowaną przejściówkę kompatybilną z popularnym aktualnie High Definition Multimedia Interface.
Istnieje także szereg aplikacji, które pozwalają obejść brak odpowiednich złącz i umożliwiają transmisję bez użycia kabli do TV. Dobrym przykładem jest również technologia Miracast. Wspiera ją Samsung, pozwalając na bezprzewodowy przesył dowolnych multimediów.
Jeszcze innym rozwiązaniem są specjalne dongle, takie jak Google Chromecast. Dzięki nim możliwe jest transmitowanie sygnału audio-wideo do telewizora z HDMI z praktycznie dowolnego źródła. Urządzenia współpracują również z aplikacjami Netflix i Spotify.
Wykorzystanie metody Cast wymaga najczęściej połączenia sprzętu poprzez tę samą sieć bezprzewodową Wi-Fi. Nie zawsze jednak rozwiązanie jest stabilne. Mimo wzajemnej widoczności, oprogramowanie nie wykrywa udostępnionego do odtwarzania ekranu.
Jeśli jesteśmy na etapie rozważania zakupu, to w 2020 roku najlepszym wyborem będzie niedrogi tablet z HDMI oraz LTE, który posłuży nam zarówno jako monitor, jak i odtwarzacz wysokiej jakości dźwięku i obrazu. Pozwoli również cieszyć się doskonałą rozrywką w podróży.
Wejście/wyjście HDMI – do czego służą?
Do transmitowania sygnału audiowizualnego producenci stosują w swoich urządzeniach multimedialnych zarówno wejścia, jak i wyjścia HDMI, a także rozwiązania hybrydowe łączące oba rodzaje. Jakie są najważniejsze podobieństwa i różnice pomiędzy nimi?
- Wtyki HDMI-IN są to gniazda wejściowe, które umożliwiają podłączenie do danego odbiornika zewnętrznych źródeł AV, takich jak konsole do gier, amplitunery muzyczne czy dekodery satelitarne i DVB-T.
- Złącza HDMI-OUT stanowią rozwiązania pozwalające na bezstratne przesyłanie sygnału audio oraz video z określonego sprzętu zazwyczaj do zestawu kina domowego składającego się panoramicznego telewizora z płaskim ekranem oraz kolumn Hi-Fi.
Rozpatrując przykład urządzeń z wyświetlaczem dotykowym, spotkamy tablety z wyjściem HDMI OUT. Dzięki niemu możemy w prosty sposób przesłać dowolnego rodzaju obraz, film lub dźwięk do dużo większego, nawet kilkudziesięciocalowego odbiornika TV.
Nie spotyka się zazwyczaj tego rodzaju sprzętu z wejściem pozwalającym na transmisję audio-video. Wynika to z braku praktycznego sensu takiego rozwiązania. Teoretycznie można byłoby podłączyć odtwarzacz DVD, ale urządzenia pozwalają na odtwarzanie plików z kart SD.
Wybierając tablet Lenovo lub tablet Samsung ze złączem HDMI warto zwrócić uwagę na standard, w jakim zostało wykonane złącze, szczególnie jeśli zależy nam na rozdzielczości 4K lub 8K. Mimo wstecznej kompatybilności możemy mieć problem z transmisją obrazu w takiej jakości.
Jaki tablet z wyjściem HDMI?
Rozważając zakup tabletu, warto zwrócić uwagę na fakt posiadania odpowiednich gniazd, wśród których niezbędne wydaje się złącze w standardzie High Definition Multimedia Interface. Dzięki niemu podłączymy sprzęt do każdego nowego telewizora UHD.
Czasem obsługa technologii nie jest równoznaczna z wyposażeniem urządzenia w dedykowane, pełnowymiarowe gniazdo. Wówczas może być konieczny zakup specjalnej przejściówki, która umożliwi przesył doskonalej jakości dźwięku i obrazu.
Produkty marek takich jak Huawei, Lenovo, Samsung czy Apple mogą być również wyposażone w łączność poprzez Wi-Fi oraz sieci 4G, dzięki modemom LTE. Warto również zwrócić uwagę na ewentualną obsługę płatności NFC oraz łączności poprzez Bluetooth.
Jeżeli szukasz nowoczesnego tabletu z systemem Android, to powinieneś zainteresować się bogatym asortymentem urządzeń dostępnych w sklepie internetowym Morele.net. Nasi specjaliści doradzą Ci, jaki sprzęt z wyjściem HDMI będzie najlepszy dla Ciebie.
Znajdziesz w Morele
tablety Apple - tablety Xiaomi - tablety Huawei - tablet LTE - tablety 5G
Komentarze (0)